Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka

krastieciu galerija su ep

Kraštiečių galerija

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Media

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

 • Atverti širdį ir gyvenimo spalvas per meną

  Gražią saulėtą antradienio popietę Varnių miesto bibliotekoje buvo pristatyta pirmoji Dalios Balsienės grafikos darbų paroda ,, Du gyvenimai‘‘.

   Bibliotekos darbuotoja Vida Krenciuvienė pradėjo šį renginį, pristatydama šios parodos autorę. Dalia, kaip save pristatė - dviejų dukrų mama. Viena iš jų su šeima gyvena Airijoje, o jaunėlė – Vilniuje.

  Dalia, daugelį metų gyvenusi Airijoje, grįžo į Lietuvą ir apsigyveno Varniuose. Airijoje aktyviai dalyvavo lietuvių bendruomenės gyvenime.

  Skaityti daugiau...

 • Nacionalinis diktantas bibliotekoje

  diktantui 500

 • Iniciatyva „10 000 vaikų, saugesnių internete“ ir bibliotekoje

  moki moku tevai dukra

  Visą vasarį, saugesnio interneto mėnesį, bibliotekos viešosios prieigos kompiuteriuose programėlė mokymuisi „Moki-moku“ ir testas žinių patikrinimui bus pasiekiami mūsų jauniesiems lankytojams. Kviečiame priimti iššūkį!

  Šiuolaikiniai vaikai su išmaniaisiais įrenginiais ir internetu susipažįsta pakankamai anksti. Įvairūs įrenginiai ir internetas išplečia tradicinio mokymosi, žaidimo, bendravimo su vaiku galimybes. Tačiau ar tikrai vaikams tapus savarankiškais vartotojais jie visada yra tam tinkamai pasiruošę? Pavojus privatumui, patyčių grėsmė, pavojus atskleisti asmeninę informaciją, galimos apgavystės ir kiti iššūkiai gali kilti kiekvienam. Keli mygtuko paspaudimai gali nuvesti pavojingu keliu, dėl to labai svarbu vaikus šviesti ir mokyti saugaus elgesio internete taisyklių. 10 000 vaikų, saugesnių internete, – toks tikslas 2019-aisiais keliamas Lietuvai. Kviečiame prisijungti!

  Kaip to sieksime?
  Kokia informacija internete dalintis saugu, kaip socialiniuose tinkluose atpažinti draugus-apsimetėlius, kokiomis nuotraukomis internete dalytis nevalia, ar galima tikėti visa internete randama informacija, ar internete galioja tos pačios taisyklės, kaip ir realybėje, – tai klausimai, į kuriuos atsakyti turi mokėti kiekvienas vaikas.
  Naudingų žinių apie saugų elgesį internete vaikai gali įgyti visai paprastu ir smagiu būdu. Užtenka internete susirasti jiems skirtą savarankiško mokymosi platformą „Moki-moku“. Naršydami joje vaikai ras įtraukiančia forma pateiktą mokomąja medžiagą. Taip pat čia jų lauks iššūkis – testas. Spręsdami jį vaikai galės pasitikrini, ko išmoko, įtvirtinti žinias. Sėkmingai išsprendusieji testą galės atsiimti skaitmeninius prizus – išankstinių mokėjimo kortelių papildymo kodus, bilietus į kiną ir kt.
  10 000 teisingai išspręstų testų tai – 10 000 išdalintų prizų, ir svarbiausia, – 10 000 internete saugesnių vaikų!

  Ką gali tėvai?
  Šio projekto idėja kilo vienam Lietuvos tėčiui Dariui Juravičiui. Kaip pats sako, jį įkvėpė sūnus: „Jis ir jo draugai jau turi „Facebook“ paskyras, o internete naršo be suaugusiųjų priežiūros. Aš, kaip tėtis, žinau, kaip kartais sunku juos motyvuoti mokytis. Taip kilo išmanių kišenpinigių idėja“, – sako D. Juravičius ir kviečia tėvus drauge su vaikais išbandyti „Moki-moku“ mokymus, kurie padeda tėvams paskatinti vaikus mokytis motyvuojant juos išmaniaisiais apdovanojimais. O svarbiausia – šių mokymų padedami, vaikai įgyja žinių, būtinų kasdien naršant internete.

  Ką galime visi?
  Prisidėti prie iniciatyvos „10 000 vaikų, saugesnių internete“ gali kiekvienas – užtenka papasakoti apie saugaus interneto iniciatyvą savo kolegai, bičiuliui, giminaičiui. Įmonės, visi galintys prisidėti aktyviau, kviečiami paremti iniciatyvą apdovanojimais vaikams, suteikti finansinę paramą prizams įsigyti, mokymų temoms plėsti.
  „Moki-moku“ komanda visus 2019-uosius metus aktyviai viešins iniciatyvą ir kvies vaikus laikyti testus. Visiems išlaikiusiems testą skirs išmaniuosius apdovanojimus. Organizatoriai rėmėjus skelbs savo internetiniame puslapyje, socialinių tinklų paskyrose ir viešindami veiklas žiniasklaidos priemonėse.

  Daugiau apie tai galite sužinoti
  https://www.alfa.lt/straipsnis/50367307/5-didziausi-pavojai-vaiku-tykantys-internete
  https://www.alfa.lt/straipsnis/50366506/www.moki-moku.lt
  https://www.draugiskasinternetas.lt/lt/main/news?id=15625

  Jolita Steponaitienė
  Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė

 • Kai biblioteka – Nuotykių žemė

        Va, taip būtų galima pavadinti ,,Žemaituko‘‘ darželio ,,Meškučių‘‘ grupės vaikučių kelionę į Miesto biblioteką – į Nuotykių žemę, sausio 31 dieną, ketvirtadienio popietę! Sutikite, kad ne taip paprasta pirmąkart stabtelti prie lentynos, kurioje vos ne iki lubų knygos ir knygos, ir kiekviena talpina savo istoriją. O jau kaip blykstelėjo mažųjų akys ties knyga - ,,storule‘‘, didžiausia bibliotekos knyga, ir kaip virplelėjo pirštukai (kad tik nesuspaudus!) pačios mažiausios knygutės. Stebėtinas jaudulys toks natūralus, kad nė pats nepajunti, kaip sako poetė Čepauskaitė D.,,,lyg skruzdėlė auksinė nuropotų‘‘... O po to – mažieji skaitė, vartė, klausinėjo ir ,,čirpino‘‘ visas knygutes, kurios pačios kalbasi. Ir mėgino ,,perskaityti‘‘ abėcėlės žvėrelius, žurnalų pažįstamus veikėjus, pasakėlių herojus – regis, auklėtoja Emilija Benetienė liko sužavėta savo skaitorėliais. Ir mes, bibliotekos darbuotojai, džiaugiamės, nes tikime, kad tikrai užsuks mažieji į biblioteką, tikrai griebs knygutes ir tėvelius ar senelius paragins.

        Ir, žinoma, neprailgs žiemužė, stebėtinai balta balta – ne tik smagumai lauks lauke, bet ir įdomūs susitikimai prie knygos – gero skaitymo, aišku, po to, kai vėl užsuksite į biblioteką. Lauksime!

 • LITERATŪRINIAI SUSITIKIMAI, TIESIANTYS POEZIJAI TAKĄ Į SKAITYTOJŲ ŠIRDIS

                 Laikas –

                 it vėjas prie jūros

                 nugairina, nudilgo

                 nutirpdo. -

                 taip poetas Marius Burokas, vienas iš išrinktųjų 2018 metų poetų penketuko, išsako savo eilėraščio žmogaus santykį su pasauliu, su bėgančiu laiku, išsako originaliai, neįprastai: „ Man trūko <...> švaraus buvimo.“

                  Nuo 2005 metų kasmet vyksta Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos inicijuota ir kartu su LR kultūros ministerija, LRT, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengiama akcija „ Metų knygos rinkimai“, kurios metu kviečiami skaitytojai rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas, skatinami domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, atkreipiamas dėmesys į geriausius kūrinius, populiarinamas skaitymas kaip prasmingas ir patrauklus užsiėmimas. Šioje akcijoje kasmet aktyviai dalyvauja Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji  biblioteka, taip pat ir jos filialas -  Varnių miesto biblioteka. 2018 m. Karolinos Praniauskaitės bibliotekos direktorės pavaduotoja Vida Urnikienė parengė projektą „ Kūrybiniai – literatūriniai susitikimai, skirti Lietuvos valstybės atkūrimo 100 – mečiui.“ Vykdant projektą, aktyviai dalyvavo ir Varnių miesto bibliotekininkės Vida Krenciuvienė ir Zita Mickuvienė. Kad skaitytojams artimesnė ir suprantamesnė taptų gana sudėtinga šiuolaikinė mūsų poezija, buvo pasirinktas geriausių 2018 metų poetų penketukas, o į pagalbą, kaip ir ankstesniais metais, pakviesta telšiškė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, poetė, savanorė literatūrologė Ieva Sigita Naglienė.

  Skaityti daugiau...

 • Juzefo Perkovskio studija pristatyta Torunėje

  Apie išlikusį žemaičių paveldą

  Gruodžio mėnesį Torunės Etnografijos muziejus paskelbė naujieną apie susitikimą, kuriame bus pristatomi du nauji muziejaus leidiniai iš serijos „Etnografia ocalona” (Išsaugota etnografija). Vienas jų - Józefa Perkowskiego „Ornament, forma i symbolika w sztuce ludowej na Żmudzi”, kurią pristatė redaktorė mokslininkė dr. Justyna Słomska-Nowak. o taip pat Jan Perkowski, Juzefo Perkovskio sūnėnas, mūsų bibliotekos bičiulis, Džiuginėnų dvaro istorijos tyrinėtojas.
  Lietuvoje su šia Žemaitijai ir ne tik svarbia medžiaga susipažinome dar 1999 metais. Juzefo Perkovskio tyrinėjimų studija lenkų kalba buvo saugoma „Alkos“ muziejuje. Ją išvertė Virgilijus Čepaitis ir su dr. Vacio Vaivados įvadiniu žodžiu solidžią knygą „Žemaičių liaudies meno ornamentas: forma ir simbolika“ išleido Vilniaus Dailės akademijos leidykla. Džiaugiamės kartu su Jan Perkowski, kad Lenkijoje tapo prieinama studija originalia kalba rašyta XX a. I pusėje Džiuginėnuose. 
                                              Julita Švėgždavičienė

 • „Poezijos knygų penketuko pristatymas“

  Gruodžio 14 dieną į Kuršų biblioteką sugūžėjo poezijos mėgėjai, kur vyko popietė „Poezijos knygų penketuko pristatymas“, skirta akcijai „Metų knygos rinkimai 2018“. Keturioliktą kartą vykstanti akcija skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

  Popietė pradėta Marcelijaus Martinaičio žodžiais :

  Poezija yra popieriaus lapai, gražiai prirašyti eilutėmis.

  Poezija yra knygos, į kurias tiesiame ranką, kai gera ar liūdna, arba kai nėra kam tos rankos paduoti.

  Skaityti daugiau...

 • Antikvarinių skulptūrėlių paroda

  Iš A. Šalkausko kolekcijos

  Kviečiame apsilankyti parodoje „Iš Alvydo Šalkausko antikvarinių fajanso ir porceliano skulptūrėlių kolekcijos“. Viešosios bibliotekos III aukšte ekspozicija veiks 2018 m. gruodžio-2019 m. sausio mėnesiais.

  Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos erdves vėl puošia Telšių kolekcininko Alvydo Šalkausko antikvarinių dirbinių kolekcijos paroda. Šį kartą pristatoma kalėdinio laikotarpio nuotaikai deranti antikvarinių skulptūrėlių bei lėkščių iš fajanso ir porceliano paroda. Dauguma jų - ženklinti, daugiausia Vakarų Europos šalių tam tikros manufaktūros dirbiniai. Dėkojame Alvydui Šalkauskui už geranoriškumą ir pasidalinimą džiaugsmu.

                                                                              Julita Švėgždavičienė

 • Kalėdinės eglutės įžiebimas

   Baigiantis metams  jau tapo tradicija Rainių filiale mažuosius skaitytojus pakviesti  kartu įžiebti Kalėdinę eglutę. Šventė prasidėjo  eglutės papuošimu, išsakytais linkėjimais vienas kitam, teatralizuotais skaitymais. Deklamavo vaikai eilėraščius, minė mįsles. Kiekvieno atvykusio į renginį  laukė saldžios dovanėlės  ir žaidimai.

 • Renginys Gadūnave

  Gruodžio 11 d. popietę, Gadūnavo miestelio bibliotekoje, poetė S. Naglienė pristatė   poezijos knygas dalyvaujančias „2018 metų knygos“ rinkimuose .