Į Pradžią » 2016 » Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse gegužės 6 dieną Ateities“ mokyklos bibliotekoje buvo organizuota senų knygų paroda. Surengta senų ir retų spaudinių paroda yra iš K. Praniauskaitės viešosios bibliotekos miesto 2 – ojo filialo fondo ir vyr. bibliotekininko Gedimino Petrulio asmeninės bibliotekos.

Parodos ekspozicija apima tris istorinius laikotarpius: spaudos draudimo laikotarpį, tarpukarį ir pokario laikotarpį. Didžioji dalis eksponuojamų prieškarinio laikotarpio knygų buvo išleistos Telšiuose. Buvęs ilgametis Telšių kolekcininkų klubo pirmininkas Vytautas Kybartas papasakojo apie spaudos draudimo laikotarpį: kaip buvo gabenama į Lietuvą draudžiama spauda, knygnešius, įdomesnes to laikotarpio knygas. Parodoje eksponuojamos religinės, istorinės knygos, vadovėliai, kalendoriai. Didelio dėmesio sulaukė 1893 m. išleista Simono Daukanto knyga „Lietuviškoji istorija“. Tai pirmoji Lietuvos istorijos knyga išleista lietuviškai. Seniausia parodoje eksponuojama knyga – Antona Sawickio „S. Tamosziaus A. Kempis zokana kanauninku regularnuju pagal rieda S. Augustina, apej sekima Chrystusa Pona... „ išleista Wilniuje, 1828 metais. Įdomu tai kad ši knyga išversta iš lotynų kalbos ne į lietuvių bet į žemaičių kalbą „ ...o dabar ysz lotiniszkos ant žemaytyszkos kalbas diel nuopelna dusziu nonaznu yszguldita...“