Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka
Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

Į Pradžią » Naujos knygos » Suaugusiems » Barbora Radvilaitė

Barbora Radvilaitė

Barbora Radvilaitė

Autorius: Zbigniew Kuchowicz

Barbora Radvilaitė – karalienė, jau 500 metų jaudinanti tiek amžininkų, tiek vėlesnių kartų širdis ir kaitinanti vaizduotę.
Jei reikėtų išrinkti Lietuvos istorijos moterį, kurios gyvenimas labiausiai apipintas legendų, ji be konkurencijos laimėtų. Nors jos gyvenimas truko vos trisdešimt metų, jai pavyko pasižymėti, mitai sklando ne tik apie didikės gyvenimą, bet ir apie jos mirtį... Jos neilgą gyvenimą tyrinėjo kelios kartos istorikų, likimą apdainavo poetai ir rašytojai, drobėse įamžino dailininkai. Iki šiol apie ją statomos pjesės ir kuriami miuziklai.
Visi žinome, kad karalių galioje viskas, tik ne vedybos iš meilės... Tačiau Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto istorija – tas ypatingas atvejis, kai karalius nugali tėvų, didikų ir visuomenės pasipriešinimą ir veda mylimą moterį.
Kas ji – viena gražiausių LDK moterų: laisvo elgesio moteris ar savo laikmečio ikona; intrigantė, prisidėjusi prie pirmojo sutuoktinio mirties, ar politikų auka; į karalienės sostą atsisėdusi iš meilės ar dėl politinių intrigų?
Kokia tikroji karalienės Barboros istorija? Kaip šios vedybos paveikė Lenkijos ir Lietuvos santykius? Kodėl kai kurie ją garbina, o kai kurie skeptiškai vertina jos vaidmenį Lenkijos ir Lietuvos istorijoje, nors visi sutinka, kad tai viena charizmatiškiausių ir įdomiausių to meto asmenybių?
Lenkų istorikas Zbigniew Kuchowicz ilgą laiką tyrinėjo moterų vaidmenį Lenkijos Karalystės ir LDK istorijoje, viduramžių erotiką ir seksualinius papročius, parašė nemažai veikalų šia tema. Savo monografijoje jis pirmasis pamėgino tyrinėti Barboros asmenybę plačiau ir objektyviau, įvertindamas ją formavusią aplinką ir istorines aplinkybes.
Pažvelkite į Radvilų giminės iškilimo bei Barboros Radvilaitės istoriją kitu – kartais šokiruojančiu – kampu.

 
Savanoris bibliotekoje