-
2024-11-14
Laikyk mane tvirtai. Septyni pokalbiai apie ilgai trunkančią meilę
Autorė: Sue Johnson
Nėra santykių, apsaugotų nuo skausmo. Tačiau šokdami savąjį šokį galėsite judėti išraiškingiau ir elegantiškiau, jeigu, užmynę vienas kitam ant kojos, žinosite, kaip gydytis.
Kodėl žmonės taip karštai kovoja dėl mylimųjų atsako? Kodėl kenčiantys partneriai verda kunkuliuojančių jausmų katile? Kodėl dažnai griauname santykius, nors mūsų ketinimai kuo geriausi? Ar įmanoma ir ar verta išsaugoti krizėje atsidūrusius santykius?
Neverskite kaltės vaikystės patirtims, nesistenkite stebinti aplinkinių didingais romantiškais poelgiais, ieškokite ne vien naujų sekso pozų. Emocijų terapijos metodas orientuotas į prieraišumo kūrimą. Emocinį ryšį stipriname atpažindami ir keisdami esminius bendravimo elementus – turime būti atviri ir jautrūs, derintis vienas prie kito, nes tai padeda kurti saugius ilgalaikius santykius.
Patyrusi psichologė kviečia leistis į septynis gydančius pokalbius, kurie atskleidžia poros santykių dinamiką, leidžia atpažinti grėsmes, kritinius momentus ir veiksmingiau spręsti kilusias problemas. Dar geriau suprasti ir pritaikyti knygos idėjas padeda tikros porų istorijos iš psichologo kabineto, taip pat klausimai bei užduotys.
S. Johnson nesuteikia iliuzijos, kad perskaitę knygą sukursite tobulus santykius. Svarbiausia užduotis – puoselėti tvirtus ir saugius meilės ryšius.
-
2024-11-14
Kažkas su manimi ne taip
Autorius: Andrij Liubka
Tai esė rinktinė, tikrų istorijų ir autobiografinių pramanų knyga. Kartais ji absurdiška, bet informatyvi, sykiais elancholiška, bet juokinga. Autorius mąsto apie kultūrinį ir istorinį žmonijos paveldą, nemalonius netobulumo pasireiškimus. Jis siekia kažko pamokyti ir parodyti kai ką naujo, kitokio. Rašytojas Andrijus Liubka veda skaitytoją į žinomas ir nežinomas erdves, vietas, „kurios gali be tavęs gyventi, o tu be jų – ne.“ Niekuo neypatingos, net, rodos, menkos detalės užpildo mūsų gyvenimus. Viskas apie mus visus. Kiekviename tekste galime atpažinti, rasti save, kaip savęs jame ieško pats autorius. „Kas su manimi ne taip? – klausia Andrijus Liubka ir atsako: – Galbūt tik tai, kad gebu laisvai jausti gyvenimą ir pastebėti gyvenimo dalykus.“ Knyga parašyta dar prieš karą, dar „be svorio ant pečių“. Joje gali pasislėpti, įsivaizduoti, kad esi 2022-ųjų saugume. Po vasario 24-osios viskas pasikeitė. Ramybė trunka 192 knygos puslapius, tada išnyksta. „Tenka iš naujo išmokti girdėti, matyti, jausti kiekvieną smulkmeną, nes iš jų susideda mūsų buvimas.“
-
2024-11-14
Imanuelio Kanto katė
Autorė: Nijolė Kliukaitė
Imanuelis Kantas (1724–1804) – klasikinės filosofijos pradininkas, žymiausias jos atstovas. Gimė ir augo Karaliaučiuje. Jo tėvas į Karaliaučių atsikėlė iš Klaipėdos. Čia gyvenęs ir Kanto prosenelis Richardas Kantas, į šį miestą atkilęs nuo Priekulės. Imanuelis buvo gabus berniukas. Šešiolikos įstojo į Karaliaučiaus universitetą, studijavo matematiką, fiziką, logiką, metafiziką, etiką, teisę. Kai jau pats dėstė, jo mokiniai pripažino, kad Kanto paskaitos labai įdomios ir paveikios. Jis kėlė esminius klausimus: ką aš galiu žinoti, ką turiu daryti, ko galiu tikėtis, kas yra žmogus.
Autorė bando išsiaiškinti, kur slepiasi Kanto filosofinės minties pradžia, kaip tokios silpnos sveikatos vaikas išaugo į dvasios milžiną, kur slypi gyvybės ugnis, kaip, atrodytų, paprasti įvykiai keičia žmogaus mąstymą ir netgi jo esybę. Ar tikrai katė Šyša mokė jį regėti ausimis, klausytis akimis ir jausti pasaulį sudėtinga kūno organika.
Nijolė Kliukaitė – prozininkė, poetė, vertėja, sėkmingai kurianti ir vaikams, ir suaugusiesiems. Pasak rašytojos, kūryboje riba tarp vaiko ir suaugusiojo dažnai išnyksta. „Tie mūsų pasauliai ne taip jau labai ir skiriasi, nes visa tai – tik gyvenimas.“
-
2024-11-14
Mėnulio medžiotojai
Autorius: Juozas Gaižauskas
Per plauką gatvėje išvengus mirtinos akistatos nejučia įsiliepsnoja dviejų svajotojų širdys.
Žavingos merginos didžiausia aistra – kelionės, o jis – keliautojas ir, regis, pati lemtis suveda dvi giminingas sielas pačiam nuostabiausiam gyvenimo nuotykiui. Jis iš tiesų galėtų būti įspūdingas, bet... mergina yra nevaikštanti neregė, o greitai paaiškėja, kad ir jos laikas baigiasi. Į kokią kelionę gali pakilti įsimylėjėliai, jei neįmanoma žengi nė vieno žingsnio? Staiga randasi neįtikėtinas planas, tik ar įmanoma nužygiuoti per visą pasaulį, kai tokia kelionė neegzistuoja!? Kaip pasiekti savo tikslą, laimėti bent vieną gyvenimo viršvalandį, jei negali eiti, negali sustoti ir nieku gyvu negali užmigti... Prasideda mėnulio medžioklė.
Svajinga, graudi ir linksma, kupina gerumo ir ilgesio istorija nuves ten, kur dangaus žydrynėje suspindęs mėnulis atskleis būties priežastį, ir tada nereikės gyventi iš skausmo, nes bus galima mirti iš laimės.
-
2024-11-14
Kodėl mes valgome (per daug). Naujas mokslas apie apetitą
Autorius: Andrew Jenkinson
„The Sunday Times“ bestseleris apie naująjį svorio reguliavimo mokslą ir tai, kaip tobulinti figūrą neskaičiuojant kalorijų.
• Kodėl taip sunku kontroliuoti svorį vadovaujantis dabartiniais medicinos ir mitybos specialistų patarimais?
• Kas gali duoti priešingus, nei tikitės, rezultatus norint nepriaugti svorio?
• Kokios geriausios ilgalaikės svorio reguliavimo strategijos?
• Kodėl daugybė žmonių jaučiasi įkalinti dietų ir negali iš jų ištrūkti?
• Atsakymai į šiuos ir daugybę kitų aktualių klausimų – stereotipus laužančioje daktaro Andrew Jenkinsono knygoje.Pastaruosius 15 metų bariatrinės (svorio sutrikimų ir gydymo) chirurgijos gydytojas daktaras Andrew Jenkinsonas konsultuoja žmones, įstrigusius nesibaigiančiame dietų pragare. Tūkstančiams pacientų padėjęs medikas nagrinėja konkrečius savo praktikos atvejus ir pasakoja apie metabolizmo mokslą, leidžiantį visiškai naujai pažvelgti į tai, kaip veikia mūsų apetitas.
Šiame praktiniame vadove dr. A. Jenkinsonas dekonstruoja giliai įsišaknijusius mitus apie mūsų kūną ir nuodugniai aiškina, kodėl dietos dažnai duoda priešingą, nei tikimės, rezultatą. Specialistas smulkiai nagrinėja kiekvieną mitybos aspektą – nuo skirtumo tarp gerųjų ir blogųjų riebalų iki hormonų, paveldimumo ir genų mutacijų įtakos svoriui.
-
2024-10-10
Žemas slėgis
Autorė: Sandra Brown
Belamei Liston buvo vos dvylika, kai per baisų uraganą buvo nužudyta jos vyresnioji sesuo Suzana. Viesulas sunaikino visus įkalčius ir iš Belamės atminties ištrynė tikruosius tos dienos įvykius.
Praėjus aštuoniolikai metų Belamė, remdamasi sesers nužudymo istorija, parašo sensacingą romaną. Saugodama šeimos ramybę, pasirašo pseudonimu, tačiau vienas žurnalistas išaiškina tikrąją Belamės pavardę ir ją paviešina. Mergina netikėtai atsiduria nežinomo, keršto ištroškusio asmens taikinyje...
Pakliuvus į mirtiną pavojų Belamei nelieka kito pasirinkimo, kaip tik išdrįsti susitikti su praeities vaiduokliais. Padedama buvusio sesers vaikino Dento Karterio, ji ryžtasi atgaivinti atmintį. Išnyrantys prisiminimai atneša naujų, netikėtų pavojų ir verčia suabejoti brangiausiais žmonėmis. Tačiau Belamė ir Dentas neketina sustoti, kol suras tikrąjį Suzanos žudiką. Žinoma, jeigu tik jis nesmogs pirmas...
-
2024-10-10
Šviesos stygius
Autorė: Nino Haratischwili
Tai naujas knygos „Aštuntas gyvenimas (Brilkai)“ autorės Nino Haratischwili romanas.
Nino Haratischwili tęsia skaitytojų pažintį su Sakartvelu ir jo žmonių dramatiškomis, o neretai – ir tragiškomis istorijomis.
1987-IEJI. Sakartvele stiprėja nepriklausomybės reikalaujantys balsai, šalis grimzta į chaosą, o pačiame Tbilisio centre, namuose tarp drėgnų sienų ir ūksmingų medinių balkonų, auga keturios merginos.
Tai laisvės trokštanti Dina, protinga, bet uždara Ira, romantikė Nenė ir jautri Keto, kurios lūpomis ir pasakojama ši istorija. Nepaisant skirtumų, merginų draugystė tvirta ir nepalaužiama. Jos nepaveikia nei jaunystės audros, nei po atkurtos nepriklausomybės šalį sekinanti sovietų ekonominė blokada, pilietinis karas, kruvini gatvių mūšiai, reketas, smurtas ir narkotikai. Tačiau viskas dūžta į šipulius, kai draugystės šerdį pažeidžia skaudi išdavystė.
2019-IEJI. Ira, Nenė ir Keto susitinka didžiulėje Dinos fotografijų retrospektyvoje Briuselyje. Nuotraukos pasakoja Sakartvelo istoriją, tačiau jose užfiksuotos ir keturių moterų bendros praeities akimirkos.
Kiekviena fotografija – tai atskira šešėliu virtusi istorija, jų prisiminimų pasaulis, į kurį prasiskverbianti šviesa atskleidžia vis naujas detales, tirpdo tarpusavio priešiškumą ir suteikia jėgų atleisti.
-
2024-10-10
Nepavaldus laikui. Naujas požiūris į ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą
Autorė: Rose Anne Kenny
„Ką reikia daryti dabar, norint pakeisti tolesnį gyvenimą.“ The Times
„7 paprasti gyvenimo būdo pokyčiai, padėsiantys susikurti sveikesnį ir ilgesnį gyvenimą.“ The Telegraph
Profesorė Rose Anne Kenny, sukaupusi 35 metų patirtį senėjimo medicinos srityje, savo žinias derina su naujausiais mokslo pasiekimais ir tyrimais. Ji rašo apie tai, kodėl senstame, ir dalijasi patarimais, kaip pasiruošti šiam gyvenimo etapui. Anot autorės, amžius negali būti vertinamas vien skaičiumi: viską lemia organizmo biologiniai pokyčiai. Tačiau svarbiausia tai, kad daugumą veiksnių, kurie daro įtaką mūsų biologiniam laikrodžiui, įmanoma keisti ir tobulinti, nes patys kontroliuojame 80 procentų savo biologinio senėjimo. Todėl galime ne tik gyventi ilgiau, bet ir tapti laimingesni neprarasdami sveikatos iki pat vėlyvųjų gyvenimo metų.
Mokslinę teoriją grįsdama praktiniais patarimais, profesorė aiškina, kaip pozityviai mąstyti apie senėjimą, nagrinėja, kaip mūsų ląsteles veikia maistas, genetika, draugystė, seksas, fiziniai pratimai ir juokas. Ši informatyvi knyga atskleis, kokių veiksmų galite imtis, kad ilgiau išliktumėte jaunesni, ir įrodys, kad iš tiesų esate tokie jauni, kokie jaučiatės.
-
2024-10-03
Nepaprastieji
Autorius: Taras Prochasko
„Nepaprastieji“ – vienas žymiausių XXI amžiaus pradžios ukrainiečių prozos kūrinių, alternatyvi Karpatų ir jų gyventojų huculų istorija, papasakota magiškojo realizmo kalba. Trys jaliveciečiai Sebastianas, Pranciškus ir Ana – motina, dukra ir anūkė viename asmenyje – sprendžia pasirinkimų lygtis, galynėjasi ne tik vienas su kitu, bet ir su lemtimi. Nepaprastieji – tai bevardės ypatingų galių turinčios būtybės, „žemės dievai“, Vidurio Europos istorijos verpetuose valdantys huculų giminės likimą. Romano siužetas plėtojasi konkrečiu laiku – 1911–1951 metais, bet įgyja mitinio ciklo pavidalą ir pabaigoje sugrįžta ten, nuo ko prasidėjo.
Ironiško ir melancholiško pasakojimo meistras Tarasas Prochasko sulydo vaizduotę, tautosaką, politiką, poeziją, botaniką ir filosofiją, iš šios dermės išgauna tikrą, daugialypį grožį.
-
2024-10-03
Mylimi kaulai
Autorė: Kotryna Zylė
Mums į šonus įsirėžusios skalbinių virvelės, tėvas nugara atsirėmęs į karsto dangtį, pagalvoju, kad visai juokinga dabar taip matyt jį rūkantį prie savo grabo, džiaudama skalbinius to nebepastebiu, bet šiandien matau ir pagalvoju.
Kotrynos Zylės romanas – moters, savo namų sekcijoje saugančios trijų vyrų kaulus, gyvenimo istorija. Atmosferiškame, maginės realybės prisodrintame kūrinyje susipina miegamųjų rajonų kasdienybė ir kaimo folkloras. Romano laikas nenusakomas, tariamas. Gyvybė čia pasitinkama ir palydima daugiabučio namo pirtyje, piemenys į ganyklas keliauja troleibusais, gyvuliai laikomi butuose, laiptinėse prie pašto dėžučių kepama duona, atliekamos apeigos, vyksta stebuklai. Pasakojimo būdas primena ritualinę drobulę, į kurią susukami svarbiausi įvykiai, jausmai, atsiminimai, tamsaus humoro ir rupios kalbos blyksniai, gvildenamos santykių, ištikimybės, prietarų, žmogiškumo temos.
-
2024-10-03
Lydekaitės burtai
Autorius: Juhani Karila
Kasmet Elina Iulijako grįžta į gimtąjį kaimą Laplandijoje, kur turi per tris dienas sužvejoti lydeką. Kai iš tamsių vandenų pradeda lįsti įvairiausio plauko senovės pabaisos, Elinos kelionė virsta gyvenimo ir mirties nuotykiu. Eliną, be kita ko, vaikosi ir policija – moteris įtariama žmogžudyste. Vis dėlto netgi inspektoriams teks įveikti Laplandijos burtus ir jos baisumus, nevaldomas būtybes ir – tikrą siaubą – gūžynių naktį.
„Lydekaitės burtai“ – veiksmo, humoro ir virtuoziškos kalbos kupinas romanas, meilės istorija, mitologinė fantazija, liaudies komedija, o kartu – negailestinga, nors ir šelmiškai pateikta, gamtą naikinančio mūsų gyvenimo būdo kritika. Tai pasakojimas, perkuriantis ne tik Laplandijos, bet ir visos Suomijos mitologiją, pašiepiantis su šiaure siejamą egzotiką ir parodantis, kodėl šio krašto iš tikrųjų neįmanoma neįsimylėti.
-
2024-10-03
Baltybė
Autorius: Jon Fosse
2023 m. Nobelio premijos laureato knyga.
Žmogus išvažiuoja iš namų be krypties ir tikslo. Jis suka tai dešinėn, tai kairėn, kol galiausiai užklimpsta provėžotame miško keliuke. Ima snigti, temsta ir šąla. Užuot ieškojęs pagalbos, žmogus pasuka takeliu gilyn į mišką. Eina, nepaisydamas tirštėjančios tamsos, nors ir suvokia, kad šitaip elgtis kvaila. Eina, kol priešais jį pasirodo švytinti būtybė. Šis susitikimas yra sapniškas, tarsi atsitiktinis, bet galimai esmiškas. „Rašymas, geras rašymas visuomet tampa vieta, kurioje kažkas nežinoma, kažkas, ko anksčiau nebuvo, ima egzistuoti“, sako kūrinio autorius.
„Baltybė“ – tai išskirtinis pasakojimas apie ribą tarp gyvenimo ir mirties.
-
2024-10-02
Yura yura. 88 šventyklų kelias
Autorius: Narius Kairys
yura yura japoniškai reiškia svyruoti, linguoti, siūbuoti, banguoti. Šis žodis ne tik fonetiškai artimas lietuviškam žodžiui jūra, bet ir per savo reikšmę leidžia filosofiškai pažvelgti į patį ėjimo procesą.
Taip pavadintos knygos ašis – Nariaus Kairio patirtys keliaujant Šikoku 88 šventyklų keliu, savanoriaujant prieštarų kupinoje budistinėje šventykloje ir darbuojantis aukštai kalnuose įsikūrusiame, miško atsodinimu besirūpinančiame ūkyje.
Tai ne tradicinis travelogas apie Japoniją ir jos gyventojus, o veikiau – savotiška atminties procedūra. Pasitelkdamas apmąstymus, poetines įžvalgas ir antropologinį pastabumą, balansuodamas tarp užmaršties, fikcijos ir prisiminimų, autorius ne tik dar kartą nueina – žodis po žodžio – kelią, neabejotinai tapusiu vienu reikšmingiausių jo gyvenimo įvykių, bet ir klausia, kaip toli apskritai galima nueiti, niekur nenueinant?
-
2024-10-02
Šito gyvenimo skonis
Autorė: Sara Poisson
„Šito gyvenimo skonis“ – daugiasluoksnis kūrinys, romanas-autofikcija, distopinis pasakojimas. Kūrinio veiksmo aplinkybės primena ekologinę katastrofą: dingsta elektra, vakarais danguje matyti keista pašvaistė. Trys pagrindiniai knygos personažai gyvena apribotos laisvės sąlygomis, primenančiomis socialinį eksperimentą. Jį įgyvendinanti galia lieka nematoma, veikėjams tenka susidurti vien tik su jiems nesuvokiamo plano vykdytojais – policijos pareigūnais. Mažėjant maisto išteklių, trijulės dėmesys krypsta į maistą, jis čia tarsi jaukas ir savotiškas jų tragikomiškos būties matmuo.
Knygos autorė lieka ištikima jos mėgstamai kūniškumo temai. Pasakojimui būdingas kritiškas požiūris į daugeliui savaime suprantamus dalykus, įskaitant maisto kultūrą. Įvairūs reiškiniai, santykiai ar objektai romane išgliaudomi iš įprasto kultūrinio kevalo, išvelkami iš patogių apvalkalų. Romanas erzina, provokuoja ir sykiu originaliai atspindi, estetizuoja, pašventina „šito gyvenimo skonį“.
-
2024-10-02
Atvirom akim
Autorius: Julius Keleras
Tai septynioliktoji poeto, 2023 m. Poezijos pavasario laureato ir 2022 m. Metų knygos autoriaus knyga. J. Keleras toliau žaismingai plėtoja savo poetiką iš įvairių sąveikaujančių kontekstų kurdamas netikėtas prasmes atveriančių metaforų audinį. Tačiau jam svarbiausias kontekstas – sąmonėje atsispindinti tikrovė, su kuria galynėtis tenka poetui, norinčiam kūrybingai fiksuoti praeinantį laiką.
Kultūros intertekstai čia savitai interpretuojami, steigiant unikalias poetinio pasaulio prasmes autoriaus žodžiais tariant, be „jokios perdėtos metafizikos“. Knyga fotografiška, kinematografiška, kiekvienas eilėraštis yra tarsi sustabdyta akimirka ar kadras. Poetinė kalba niuansuota, švari, lakoniška frazė atveria jautrią lyrinę erdvę. Autorius savo poetinį žemėlapį braižo atsispirdamas nuo konkrečių detalių, buities, kasdienybės, jam itin svarbu intymus santykis Aš-Tu, Aš-Kitas. Knyga būtų svarbi visiems, sekantiems šio poeto kūrybą.
„Kodėl – atvirom akim? Juk kartais norisi, kartais gal ir verta užsimerkti. Pateikdamas šią knygą skaitytojams pabandžiau surinkti (sugniaužti į saują lyg vaikas pagautą ir slepiamą žiogą) geriausius skelbtus ir neskelbtus savo eilėraščius.“ – Julius Keleras.