Lietuvių kalbos dienų įspūdžiai iš Tryškių bibliotekos

Trečią kartą rengiamos Lietuvių kalbos dienos – tai daugybė vasario 16 – kovo 11 d. organizuojamų renginių, skirtų Valstybės šimtmečiui paminėti, lietuvių kalbos sklaidai ir kalbos prestižui didinti. Tryškių bibliotekoje Lietuvių kalbos dienas pradėjo viktorina Tarptautinei gimtosios kalbos dienai „Mintis, ženklas, prasmė...“, kurioje dalyvavo ir moksleiviai, ir suaugusieji: minė mįsles, taisė barbarizmus, galvojo naujus palyginimus, įrašinėjo praleistas raides tekste, spėjo rašytojų slapyvardžius ir t. t.,   jas tęsė  Nacionalinis diktantas, o mažieji lietuvių kalbos puoselėtojai – Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos šeštokai su auklėtoja Nijole Pocevičiene penktadienį, dalyvaudami literatūrinėje-edukacinėje pamokoje „Rašau gražiausius žodžius ir linkėjimus  Lietuvai Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga“, užbaigė renginių ciklą. Linkėjimuose – Lietuvos simboliai, nuoširdūs, šilti žodžiai gimtinei, eilėraščių ištraukos, piešiniai.

Moksleivius sudomino paroda „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“ pagal  2017 m. parengtą ir išleistą katalogą, kuriame pristatomi įvairių kartų skaitytojų ir vaikų literatūros žinovų reikšmingiausiais pripažinti lietuvių vaikų literatūros kūriniai. Šimtuko sąrašo viršūnėje – S. Nėris, S. Geda ir Maironis. Šeštokų auklėtoja, istorijos mokytoja, supažindino vaikus su enciklopedijomis: „Pažvelk iš arčiau į senovės Egiptą“, „Įžymiosios vietos“, „Didieji pasaulio stebuklai“. Apsvarstėme galimybę surengti viktoriną istorine tematika.

O suaugusiųjų skaitytojų bibliotekoje irgi laukia gausi knygų paroda. Dienraštis „Lietuvos rytas“ ir portalas lrytas.lt atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį pasitiko dviem geriausių lietuvių autorių knygų šimtukais. Vieną išrinko literatūros žinovai, kitą – skaitytojai. Taigi,  kurios lietuvių autorių grožinės knygos mums, 2018-aisiais švenčiantiems atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį, buvo svarbiausios, reikšmingiausios, geriausios? Literatūros žinovų šimtmečio knygų šimtuko viršūnėje atsidūrė Antano Škėmos „Balta drobulė“, Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“ ir Jurgio Kunčino „Tūla“. Skaitytojų išrinkto knygų šimtuko viršūnėje atsidūrė Balio Sruogos Dievų miškas“, Vinco Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“ ir Kristinos Sabaliauskaitės „Silva rerum“.

Skaitykime svarbiausias, reikšmingiausias, geriausias knygas, būkime rašanti ir skaitanti Lietuva.

Tryškių filialo vyr. bibliotekininkė Janina Norvaišienė