Pasikartojimai: iš rašytojos Žemaitės, anot jos pačios, gyvenimo paveikslėlių

Julija Beniuševičiūtė – Žymantienė, rašytoja Žemaitė (1845 – 1921)

Šiemet minime rašytojos Žemaitės 175 – uosius gyvenimo metus. Atmintis – pagarba ir vertybių pasikartojimas. Anot V.Daujotytės, ,,Ką atsimeni, nėra prarasta.‘‘ Kiekviena Žemaitės mintis, kiekvienas jos veikėjas, kiekviena gamtos gyvastis – iki mūsų laikų, vienokiu ar kitokiu būdu išsiveržusi iš natūralios erdvės, iš egzistencijos, iš prigimtinių dalykų. Emocinė stiprybė, dvasingumas ir aktyvumas, naujovių skelbimas – liudijimas, kuo rašytoja gyveno, tą nuosekliai sudėjo į savo kūrinius.

Miesto bibliotekoje veikia paroda ,,Iš rašytojos Žemaitės gyvenimo ir jos paveikslėlių‘‘. Šioje parodoje eksponuojama medžiaga skirstoma į tris dalis: 1.Iš literatūros mokslo apie Žemaitę ir jos kūrybą. 2. Žemaitės kūriniai. 3. Mintys ir pasisakymai apie Žemaitę. Galima teigti, jog pirmojoje dalyje pateiktos stambios monografijos, tokios, kaip D. Saukos, A. Sprindžio, K. Umbraso, biografinės knygos apie Žemaitę ir jos kūrybą – J. Butėno, J. Jasaičio, J. Žėkaitės ir kitų. Antroje dalyje – pačios Žemaitės kūriniai, iš viso 14 knygų. Paminėtina, jog eksponuojama ir leidiniai, pasirodę 1914, 1925, 1927 metais – tai knygos iš asmeninės vyr. bibliotekininko Gedimino Petrulio koplekcijos. Paminėti spaudiniai yra ,,Žemaitės Raštai‘‘: nuo jos pačios parašytų ,,Pirmųjų žingsnių‘‘, 1914 m., pirmojo apsakymo ,,Rudens vakaras‘‘, 1894 metų – iki visų kitų, gerai žinomų jos paveikslėlių, dramų ir publicistinių dalykėlių. Žodžiu, įdomi medžiaga ne tik pasiskaitymui, bet ir žvilgsniui – visai kitokia ir knygos išvaizda, ir jos gyvastis: kitas amžius, kitokios iliustracijos, anų laikų atmintis, kuri dabar jau unikali vertybė. Graži knyga išleista ir 1960 m. ,,Žemaitė. Rudens vakaras‘‘ – didelio formato, iliustruota dailininko V. Jurkūno, spausdinama 20 Žemaitės apsakymų. Trečioje parodos dalyje – poetų eilės, periodinių leidinių medžiaga, šaltiniai apie Žemaitę, jos atminties saugojimą, apdovanojimai už literatūrinius kūrinius – už Žemaitės žodžio puoselėjimą. Norintys galės susipažinti ir su rašytojos A. Ruseckaitės biografiniu romanu ,,Žemaitės paslaptys‘‘(2015) – tai paslaptinga rašytojos Žemaitės  meilė, jos laiškai ir išgyvenimai, paskutinieji gyvenimo dešimtmečiai, darbai ir nudirbimai. Kiekviena parodoje pateikta mintis – tai mūsų gyvenimui, tai išskirtinė jėga, kuri padeda eiti į priekį, eiti garbingai iki galo. Juk Žemaitė, anot V. Daujotytės, ,,lyg kelukas į Girgždūtę, dar nematai,/ kad kyla, o jau jauti.‘‘ Jauti – kaip savo tėviškę, savo tėvynę, savo gyvenimą, kaip gyvybę, kuri yra. ,,Žemaitė yra labai didelė rašytoja‘‘, – taip poeto Sigito Gedos ištarta. Mūsų literatūros klasikė – mūsų atmintis, kuri turi būti nuolat pasikartojama, kad eitume į ateitį jau turėdami savo pasaulį – į didįjį pasaulį.

Miesto bibliotekos informacija, 2020 m. birželio 3 d.