SUSITIKOME SU KNYGŲ LEIDĖJA, REDAKTORE DANUTE MUKIENE

Rugsėjo 29 d. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje susitikome su DANUTE MUKIENE – Lietuvos žurnaliste, redaktore, knygų leidėja, poete, muziejininke, žurnalo „Žemaičių žemė“ redaktore.

Grakščiu šokiu viešnią ir visus susirinkusius pasveikino Telšių Žemaitės dramos teatro Šokių studijos, vadovaujamos choreografės Inos Levickienės, baleto šokėja Liepa Šimkevičiūtė.

Bibliotekos skaitykloje parengta Regionų kultūrinių iniciatyvų centro, kuriam vadovauja D. Mukienė, išleistų knygų paroda. Viešnia išsamiai pristatė naujausius šio centro leidinius: Sofijos Tyzenhauzaitės „Raštų“ I ir II tomus, istorinius romanus, Viktorijos Daujotytės „Žemaitīnā / Žemaitynai“ ir kt.

Sėkmingai tęsti kūrybinius sumanymus linkėjo Telšių Žemaitės dramos teatro vadovas Deividas Rajunčius, bibliotekos vadovė Vida Urnikienė, renginio svečiai.

Dėkojame gerbiamai Danutei Mukienei už bibliotekai dovanotas knygas.

D. Mukienė parengė spaudai, sudarė, redagavo ir išleido keliasdešimt leidinių Žemaitijos krašto istorijos ir kultūros temomis, iš kurių didžiąją dalį sudaro knygos. Pirmoji Lietuvoje po nepriklausomybės atgimimo pradėjo redaguoti ir leisti knygas, parašytas žemaičių kalba. Rengdama spaudai žemaičių krašto šviesuolių Juozo Mickevičiaus, Vito Valatkos, Petro Gintalo kūrybinio palikimo bei daugelį kitų leidinių, D. Mukienė pati archyvuose, bibliotekose surinko autorių kūrybinį palikimą, parengė jį spaudai, suredagavo leidinius ir išleido knygas.

Pirmoji ėmėsi iniciatyvos iš lenkų ir prancūzų kalbų išversti XIX a. rašytojų moterų Gabrielės Giunterytės Puzinienės ir Sofijos Tyzenhauzaitės rašytinį palikimą bei kompozitoriaus, visuomenės ir valstybės veikėjo Mykolo Kleopo Oginskio knygas („Atsiminimai, t. I–IV; „laiškai apie muziką“, „Priesakai sūnui“) ir vadovavo šių autorių knygų vertimui į lietuvių kalbą bei leidimui lietuvių kalba.

Visų savo išleistų knygų ir kitų leidinių iniciatorė, koncepcijų autorė yra pati D. Mukienė. Didžiąją dalį knygų ji sudarė, redagavo ir išleido visuomeniniais pagrindais. Ji yra ir daugelio savo išleistų knygų tekstų autorė, bendraautorė, didžiosios dalies visų leidinių maketų autorė ir maketuotoja.

Autorinės knygos: „Skuodo rajono laikraščio istorija“ (1984 m.), „Polonezų kelias. Gyvenimas, kurio nepakartosi“ (2015 m.), „The Path of Polonaises. The Inimitable Life of Mykolas Kleopas Oginskis“ (2015 m.), „Kretingos Egidijaus Radžiaus teatras“ (2017 m.), „Telšių Žemaitės dramos teatras“ (2019 m.).

D. Mukienė įsteigė ir iki šiol visuomeniniais pagrindais vadovauja visuomeninei organizacijai „Regionų kultūrinių iniciatyvų centras“, kuris įkurtas vietoje iki to laiko veikusio Žemaičių kultūros draugijos informacinio kultūros centro, ir yra perėmęs visas šio centro veiklas.

Žemaičių ypač pamėgtas D. Mukienės redaguojamas elektroninis žurnalas „Žemaičių žemė“ https://zemaitiuzeme.lt/zurnalas-zemaiciu-zeme/.