Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka



daiktu bibl

krastieciu galerija su ep

Kraštiečių galerija

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

ASTRIDA ANA EMILIJA LINDGREN

Lindgren1907 m. lapkričio 14 d. – 2002 m. sausio 28 d. 115-ieji gyvenimo metai... Švedijos rašytoja – viso pasaulio vaikų rašytoja. Nuo 2003 metų Švedijos vyriausybė skiria A. Lindgren vardo premiją – tai didžiausia vaikų literatūros premija pasaulyje. Astrida Lindgren – viena didžiųjų pasaulio pasakininkų, pirmoji vaikų rašytoja, gavusi H. K. Anderseno medalį – tokį tarptautinį pripažinimą-tarptautinę premiją. Ji skirta už knygą „Pepė Ilgakojinė“

Astridos Lindgren fantazijos pasaulyje, kurį jinai vadina pačia didžiausia karalyste, viešpatauja gėris ir meilė. Miesto bibliotekoje veikia paroda „Būtent vaikystėje – visos rašytojos kūrybos ištakos“, skirta Astridos Lindgren atminimui“. Be pačios rašytojos knygų – pasakojimai iš amžininkų atminties, skaitytojų komentarai, priminimai, apie A. LIndgren rašiusių išgyvenimai – tai pasaulis, kuriame gyvuoja atmintis.  Taigi – viena kita mintis ir iš Sergejaus Boiko knygos „Didieji pasaulio pasakininkai“(1997): „Smolande ji pirmąkart pamatė ir žmogaus sukurtą stebuklą – knygą.“ „Pamažu ji pati išmoko skaityti ir ėmė „medžioti knygas“. Pirmoji nuosava Astridos knyga buvo „Snieguolė“. „Mėgstamiausia iš perskaitytų liaudies pasakų buvo pasaka apie nepaprastą princo Kato iš požemių karalystės ir jaunutės princesės meilę. Kiek kelių ji išvaikščiojo, kad surastų savo vyrą! Net į trolių olas prasibrovė!“  Astrida Lindgren prisiminė:  „Dar ir dabar atsimenu tų knygų kvapą, ir iš visų pasaulio kvapų tas kvapas buvo puikiausias. Jis buvo prisodrintas išankstinio džiaugsmo ir laukimo.“ Be to, rašytojos prasitarta:  „Kaip nuostabu buvo grįžti atgal rašant knygą, kaip nuostabu vėl tapti vaiku tame rojuje.“ Pasaka, stebuklas Astridos Lindgren knygose gimsta iš žaidimo, iš paties vaiko išmonių.

Apie Astridos Lindgren išgyvenimų kūrybą – ir Gintarės Adomaitytės mintys knygoje „Gražuolės vaikai“(2006). Tegul suguls vaikystės pasaulio dienos – jau pagarsėjusios visame pasaulyje: „Mes žaidėme ir žaidėme, net keista, kad nenusižaidėme mirtinai“. „Ta mūsų laisvė nereiškė, kad nuolat buvome laisvi. Natūralu, kad turėjome išmokti dirbti.“ „Nagi, paskubėk, tik nesustok“, – taip sakydavo mama, kai reikėdavo užbaigti darbus. Šis raginimas buvo rašytojos kartojamas, kai kildavo pagunda mesti šalin nebaigtą darbą...

Tokia tai mini kelionė – sykiu su rašytoja Astrida Lindgren – skaitykime. Ir gerų pasikartojimų, galbūt iš savos vaikystės perskaitymų. Atminimas – ir išgyvenimai, atminimas – ir kūrėjo prisiminimas, pagarba, padėka už knygas.

                              Miesto bibliotekos informacija, 2022 m. lapkritis.

Lindgren

 
Savanoris bibliotekoje