ŠIANDIEN SUKANKA 195 METAI, KAI GIMĖ POETĖ KAROLINA PRANIAUSKAITĖ!

Lietuvių poetė, vertėja Karolina Ona Praniauskaitė gimė 1828 sausio 18 dieną Padurbinio dvarelyje prie Telšių, mirė 1859 gegužės 26 dieną Utenoje.

Rašė lenkų kalba.

Pirmoji moteris, minima lietuvių literatūros istorijoje.

Mokėsi namuose. Bendravo su Antanu Baranausku, skatino jį kurti gimtąja kalba.

Garsėjo eiliuotomis improvizacijomis. Apie ją, kaip Žemaitijos fenomeną, rašė to laikotarpio lenkų spauda.

Parašė poemą „Žemaičių Didžiosios Kalvarijos atlaidai“ (1856) ir eilėraščių rinkinį „Dainelės“ (1858). Išvertė J. Kraševskio „Vitolio raudos“ fragmentą „Žalčio motė“ (išspausdintas 1859 m. L. Ivinskio kalendoriuje).

Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos svetainėje www.kpbiblioteka.lt kviečiame aplankyti poetei skirtą virtualią parodą „Žemaičių krašto poetė. Karolinos Praniauskaitės 195-osios gimimo metinės“: https://www.kpbiblioteka.lt/media/public/2023m/Parodos/Virtualios_parodos/pranewska.pdf

O komentaruose parašykite, ko poetei palinkėtumėte 195-ojo gimtadienio proga.

Menininkės Remigijos Vaitkutės medalis (1998) poetei K. Praniauskaitei