POETĖS KAROLINOS PRANIAUSKAITĖS 195-ŲJŲ GIMIMO METINIŲ MINĖJIMAS

Sausio 26 d. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje vyko pirmosios lietuviškai rašiusios moters kūrėjos – poetės ir vertėjos, žemaitės KAROLINOS PRANIAUSKAITĖS 195-ųjų gimimo metinių minėjimas. 1997 m. lapkričio 12 d. bibliotekai suteiktas poetės Karolinos Praniauskaitės vardas.

K. Praniauskaitė ( 1828 m. sausio 18 d. – 1859 m. gegužės 26 d.) pirmoji į lietuvių kalbą išvertė J. I. Kraševskio „Vitolio raudos“ ištrauką apie Eglę žalčių karalienę „Žalčio motė“ (išspausdinta L. Ivinskio „Kalendoriuje“ 1859 m.). 1858 m. išleido eilėraščių rinkinį lenkų kalba „Piosneczki“ („Dainelės“) ir eiliuotą pasakojimą apie Žemaičių Kalvarijos atlaidus lenkų kalba „Festyna Wielkiej Kalwaryi na Žmudzi“ („Didžiosios Kalvarijos Žemaičiuose šventė“).

Jos kūryba siejama su romantinės literatūros tradicija. Kūrybinius interesus labiausiai formavo romantinė lenkų literatūra, susijusi su Lietuva: A. Mickevičius, J. Kraševskis, V. Sirokomlė. Merginą žavėjo šių poetų kūriniuose poetizuojama Lietuva, jos mitologija, tautosaka, nes savo aplinkoje jautė kylančios, atgyjančios lietuvių dvasios įtaką. Eilėraščiuose jaučiamas trapus moteriškumas, subtili dvasios melancholija, ilgesys.

Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Kristina Ežerskienė pasakojo apie poetės gyvenimo ir kūrybos kelią. Įdomios paskaitos klausėsi gausiai susirinkę Vincento Borisevičiaus ir Žemaitės gimnazijų moksleiviai, Telšių Trečiojo amžiaus universiteto ir kiti svečiai.

Poetės eiles skaitė Vincento Borisevičiaus gimnazijos mokiniai: Dominyka Bubilaitė, Gabija Kniūkštaitė, Gustė Kontrimaitė, Neda Lukošiūtė, Akvilė Miliauskaitė, Kristijonas Račys, Karolis Antanavičius, Grita Urbonaitė, Emilija Sabaliauskaitė, Gabija Mikniutė, Cristina Alosi.

Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos seminaristas Donat Jurewicz susirinkusius nustebino originalo (lenkų) kalba perskaitytu kūriniu.

Fleita grojo kunigas Alexis Danilo Garro.

Telšių Žemaitės gimnazijos moksleiviai Ieva Narutavičiūtė, Alanta Vaitkutė ir Justas Miltenis pasidalino savo mintimis, kurios juos įkvėpė sukurti Karolinos Praniauskaitės portreto vaizdinę interpretaciją. Bibliotekos skaitykloje eksponuojami ir Gretos Jonušaitės, Brigitos Jankauskaitės, Lukos Asinavičiūtės, Samantos Armalytės autoriniai darbai. Moksleivių dailės mokytoja – Regina Nostienė.

Šventiško poetės minėjimo dalyviams – mokytojoms, moksleiviams, visiems susirinkusiesiems – dėkojo Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktorė Jolanta Kaubrienė, renginį vedusi vyr. bibliotekininkė kraštotyrai Kristina Daškevičiūtė ir jį organizavusios bibliotekos darbuotojos.

Loretos Gedeikienės nuotraukos

Daugiau nuotraukų: