ATIDARYTA PROF. ZITOS INČIRAUSKIENĖS KŪRYBOS DARBŲ PARODA

„Kai aš atpažįstu ir susitelkiu ties kažkieno geromis savybėmis, leidžiu, kad tas gerumas laimintų ir mane“ (Maike Mason)

Vasario 9 d. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos narės, Meno kūrėjų asociacijos narės, dizainerės, tekstilininkės, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorės ZITOS INČIRAUSKIENĖS kūrybos darbų paroda „Buvimo žymės“.

Jaukioje bibliotekos aplinkoje parodos autorę nuoširdžiai sveikino Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. Žmonai dėkojo ir paroda džiaugėsi sutuoktinis Romualdas Inčirauskas. Renė Gudauskienė parodos autorę pasveikino eilėmis. Ilgametis menininkų šeimos draugas, architektas Algirdas Žebrauskas linkėjo ir toliau nenustoti palikti savo buvimo žymių Telšiuose. Petras Gintalas – kolega, mokytojas, bendražygis – gyrė šeimos sugebėjimą kurti kartu. Zitos Inčirauskienės mokinės Rasa Lukošienė ir Aušra Sirutienė džiaugėsi ir dėkojo savo dėstytojai už akcentuotas ir praktiškai rodomas ypatingas žmogiškąsias vertybes. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Urnikienė žavėjosi gerbiamos menininkės profesionalumu ir paprastumu, dėkojo už galimybę eksponuoti jos darbus bibliotekos skaitykloje.

Nuo 2000 m. surengta 19 autorinių menininkės parodų. Autorė pelnė apdovanojimus Tarptautinėje tekstilės meno bienalėje „Minkštas pasaulis”, respublikinėje krikščioniško meno parodoje „Gyvenimo šaltinis“,  Lietuvos tekstilės bienalėje „Aš mano man“, pagerbta Žemaičio Sidabro ženkleliu už Žemaičių kultūrinės tapatybės saugojimą ir kūrybinę saviraišką, gavo Lietuvos Seimo padėką už kultūros bei menų puoselėjimą Žemaitijoje, Lietuvos Respublikos ministerijos padėką už aktyvią kūrybinę ir pedagoginę veiklą.

2009, 2020 ir 2021 m. prof. Z. Inčirauskienei skirta LR Kultūros ministerijos individuali stipendija.

Per pastaruosius penkerius metus dalyvauta apie penkiasdešimtyje svarbesnių bendrų parodų ir projektų Lietuvoje, Rumunijoje, Rusijoje, Latvijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Venecijoje (Lietuvos paviljone), P. Korėjoje, Dominykoje, Italijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje ir t. t.

Šioje ekspozicijoje autorė pateikia 2011–2019 metais pradėto ir nebaigto projekto „Buvimo žymės“ metu surinktos medžiagos permąstymą, reinterpretavimą. Keliaudama po įvairias vietoves, menininkė fiksavo įrašus, frotažo technika „nuimdama“ juos nuo įvairiausių, daugiausia lauko poilsiavietėse paliekamų įsiamžinimų. Šią sukauptą „gatvinės etnografijos“ medžiagą gretina su, atrodytų, visiškai skirtingo lauko ir skirtingos kokybės įsiamžinimo kultūra, kurią fiksavo ta pačia frotažo technika. Tai žymių kilmingų asmenybių, fundatorių epitafijos senųjų katedrų grindyse (šv. Mergelės Marijos bazilikoje Gdanske ir  šv. Mikalojaus bažnyčioje-muziejuje Niguliste, Taline).

Paroda veiks iki 2023 m. kovo 6 d. Maloniai kviečiame.

Daugiau nuotraukų:

Loretos Gedeikienės nuotraukos