PARODA „JONAS STANEVIČIUS-PISARSKIS. 1863-IŲJŲ SUKILIMO VADAS TRYŠKIŲ APYLINKĖSE“

Šių metų pradžioje minint 1863 metų sukilimo 160-ąsias metines ir atsiliepiant į Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kvietimą, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos darbuotojų iniciatyva surastas sukilimo Žemaitijoje vado Jono Stanevičiaus kapas Upynoje, Telšių rajone. Į istorinę atmintį sugrąžinta tai, kas buvo šiek tiek pamiršta, bet visai šalia.

J. Stanevičius gimė 1823 m. gruodžio 27 d. Raseinių paviete, Padubysio dvare, prie Lyduvėnų. 1859 m. rugpjūčio 31 d. iš Eligijaus Kaunackio, Šiaulių pavieto maršalkos, nusipirko Kaunatavos dvarą. Vadovavo 1863 m. sukilimo dalyviams mūšiuose prie Biliūniškių, Tryškių, Tytuvėnų. Galiausiai buvo priverstas emigruoti.

J. Stanevičius mirė 1904 m. vasario 21 d. Kamenskojės gyvenvietėje, Jekaterinoslavo gubernijoje. Jo kūnas buvo parvežtas į Lietuvą ir kovo 5 d. palaidotas Upynoje, Telšių rajone.

Norėdami paminėti sukilimo sukaktį ir Jono Stanevičiaus 200-ąsias gimimo metines, parengėme virtualią parodą „Jonas Stanevičius-Pisarskis. 1863-ųjų metų sukilimo vadas Tryškių apylinkėse“, kurią galite rasti paspaudę šią nuorodą: https://www.kpbiblioteka.lt/.../Stanevi%C4%8Diaus_paroda.pdf

Nuo gruodžio 1 d. bibliotekos trečiajame aukšte kviečiame apžiūrėti parodą, kurioje dvarų kultūrą iliustruoja telšiškio kolekcininko Aleksandro eksponatai.

Paroda, kurią parengė bibliotekininkės Kristina Momkienė ir Vilija Jocienė, bus eksponuojama iki 2024 m. sausio 5 d.